09912053395
تسمه‌های کولر آبی

 

 

 

 

سیستم‌های سرمایشی در فصول گرم سال نقش بسیار مهمی در آسایش و رفاه اعضای خانواده دارند. کولرهای آبی یکی از گزینه‌های عالی در این خصوص است که نسبت به قیمت مناسبی که دارد، عملکرد و سرمایش مناسبی را در محیط ایجاد می‌کند. ولی این کولرها مانند دیگر لوازم به مراقبت و نگهداری احتیاج دارند. به منظور بالا بردن بازده و سالم ماندن قطعات اصلی، می بایست سالیانه این دستگاه‌ها، سرویس شده و در صورت لزوم قطعات تعویض شوند. تسمه کولر یکی از این قطعات می باشد که کارکرد مناسب آن باعث بالا رفتن بازده کولر می‌شود.

تسمه کولر واسط بین موتور و پروانه است به طوری که حرکت چرخشی موتور را به پروانه منتقل می‌کند. و به طبع آن باد تولید می‌شود. این قطعه به کمربند V  شکل نیز نامیده می‌شود و از قطعات مکانیکی کولرها به حساب می‌آیند. بنابراین تنظیم نبودن ویا خرابی تسمه باعث کم شدن بازده کولر می‌شود.

 

ایجاد صدای لرزش موتور و یا لرزش بدنه کولر یکی از علائم تنظیم نبودن، پارگی و یا خوردگی تسمه است و این قطعه می بایست تعویض شود. اولین نکته، خرید تسمه با ضخامت و قطر مناسب است. بدین صورت که اگر تسمه کوچک باشد، فشار بیش از اندازه به موتور وارد می‌شود و چنانچه این قطعه بزرگ انتخاب شود از بازده موتور کاسته می‌شود. در نتیجه هنگام خرید تسمه، به اندازه آن دقت کنید.
در تعویض صحیح تسمه، میزان سفتی تسمه از اهمیت بالایی قرار دارد. به طوریکه بعد از نصب، نباید خیلی شل و نه خیلی سفت باشد. به این منظور با تغییر وضعیت موتور بر روی ریلی تعبیه شده، می‌توان این موضوع را کنترل نمود. 

معمولا برای تولید تسمه ها از نوعی پلیمر به همراه نخ و الیاف استفاده می شود. برای انتقال نیرو در بخش‌های صنعتی، کشاورزی، بالابرها، لباسشویی‌ها، کولرهای آبی و دیگر تجهیزات ماشینی از این نوع تسمه‌ها استفاده می شود.

قطر و اندازه تسمه ها با توجه به نوع استفاده متغیر می باشد. برای کولرهای آبی از سایزهای 39 تا 68 در وبسایت صفروصد موجود می باشد.